Mutlaka İzlenmesi Gereken 3 Kült Film

thumbnail

Mutlaka İzlenmesi Gereken 3 Kült Film

 

Tüm dünyada büyük beğeniler toplamış kendi hayran kitlelerine sahip olan bu kült filmleri sizlerle paylaşıyorum. İzledikten sonra derin bir boşluğa düşüren bu filmleri tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz. En önemlisi ise izlediğim film bende iz bırakmalı düşüncesindeyseniz bu filmleri izlemenizi kesinlikle öneririm.

1.Fight Club (Dövüş Kulübü) IMDb 8.8/10

 

1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Borham Carter rol almıştır. İlk sahnesinden itibaren izleyicisini ekrana kilitleyen bu filmi anlamak için tekrar tekrar izleyeceğinize eminim. Hayata olan bakış açınızı değiştireceğini düşünüyorum.

Fight Club’da filmi anlatan kişi, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tekdüze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Bunun üzerine doktorun tavsiyesi ile kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla ile tanışır; o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Anlatıcı’nın ve Marla’nın çabaları, tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta, kariyer sahibi ama yalnız insanların bir tepkisi. Anlatıcı’nın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler olması da adeta bunun bir kanıtıdır. Bir süre sonra Anlatıcı, Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kulüp kısa süre sonra popüler hale gelir. Gün geçtikçe üye sayısı ve derinliği artar. Artık kontrol edilemeyen bu ilerleyişe Anlatıcı dur demek için Kıyamet Projesini polise anlatır. Kıyamet Projesi büyük bankaların merkezlerinin havaya uçurularak bütün hesapların silinmesi ve insanların borçsuz olarak yeni bir hayata başlamasını esas alır.

2. Pulp Fiction (Ucuz Roman) IMDb 8.9/10

 

Quentin Tarantino  yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı  Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün sahibidir. Karmakarışık kurgusu ve absürt sahneleriyle dikkat çeken bir filmdir. Böyle filmler sinema ufkunun genişlemesine büyük katkı bulunmaktadır. Hani insanların yaşadıkları dönemde tanıklık etmeleri gereken bir takım olaylar vardır. Ne bileyim aya ilk adımın atılışı, milli takımının Dünya Kupası’nda final oynaması ya da dünya dışı zeka ile insanoğlunun karşılaşması gibi… İşte bu film, bir sinemasever için öyle bir olay!

Ringo ve Yolanda birbirlerine deliler gibi aşık bir soyguncu çifttir ve işlerine biraz heyecan katmak için farklı bir plan yaparlar. Vincent iki profesyonel tetikçidir ve patronları Marsellus Wallace’ı dolandırmaya çalışan birkaç sahtekar genci “temizlemeye” giderler. Patron Marsellus ise boksör Butch ile bir şike anlaşması yapar. Fakat cesur ve gururlu Butch final maçında yenilmeyi kendine yediremez ve anlaşmayı bozup kaçmayı planlar. Ayrıca Vincent patronunun karısı Mia ile patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçirecektir. Tek yapması gereken Marsellus Florida’dayken Mia’yı dışarı çıkarıp eğlendirmektir. Ancak kimsenin işleri yolunda gitmez ve ummadıkları şeylerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

3. City Lights (Şehir Işıkları) IMDb 8.5/10

 

Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir.1991 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Oldukça eğlenceli, bir yandan dramatik ve ünlü yönetmen/senarist/oyuncunun en sevilen filmi.

 

Charlie, sokaklarda amaçsızca dolaşırken çiçekçi bir kızla tanışır. Kızın gözlerinin görmediğini fark edince son parası ile ondan çiçek alır. Parasının üstünü beklerken onların hemen yanında zengin bir adam arabasına binip uzaklaşır. Kız o sırada bu arabasına binip uzaklaşan kişiyi para üstü vermeye çalıştığı Charlie sanır ve arkasından seslenir. Kızın haline acıyan Charlie sesini çıkartmaz ve parasını kıza bırakıp sessizce uzaklaşır.

Kızdan bir hayli etkilenen Charlie romantik hayaller ile yalnız kalabileceği bir yere gider fakat oradaki bir adam kendini suya atıp intihar etmeye çalışınca onu kurtarmak zorunda kalır. Kurtardığı adam zengin bir alkoliktir. Kendisini kurtaran Charlie’yi en yakın dostu ilan edip bütün gece bardan bara dolaştırır; sabah da evine götürür. Bu sırada işe gitmekte olan çiçekçi kıza rastlarlar ve Charlie arkadaşından aldığı parayla onun tüm çiçeklerini satın alır. Ayrıca arkadaşının lüks arabasıyla kız evine bırakır. Tüm bunlar kızın onun zengin olduğu kanısını iyice kuvvetlendirir. Arkadaşının evine dönen Charlie baş uşak tarafından kovulur; zira ayılan ev sahibi artık Charlie’yi tanımamaktadır.

Yine beş parasız dolandığı bir gün körkütük sarhoş olan zengin adama rastlar ve coşkuyla karşılanır. Adam onu evindeki bir partiye götürür. Orada yanlışlıkla düdük yutunca parti komik olaylara sahne olur. Sabah Charlie ile aynı yatakta uyanan zengin adam onu yine hatırlamaz ve onu evden attırır. Charlie de kızın evine gider ama onu hasta bulur. Kirasını bile ödeyemeyen kıza yardımcı olmak için iş bulur ama kovulur. O da boksör olarak şike yapıp para kazanmaya çalışır. İşler umduğu gibi gitmeyince fena halde dayak yer. Çaresiz bir halde dolaşırken yine zengin arkadaşına rastlar, onun verdiği tüm parayı kıza götürür. Bu para kızın göz ameliyatı içindir. Kızın gözleri açıldığında onun hayallerindeki gibi biri olamayacağını bildiğinden bir süre uzaklarda olacağını söyleyip gider. Daha sonra hapse girer.

Çiçekçi kız ise artık görmektedir ve Charlie’nin verdiği para ile bir çiçekçi dükkânı açmıştır. Aylar sonra perişan bir halde dışarı çıkan Charlie, çiçekçi kızın dükkanının bulunduğu kaldırımlarda yürürken çocuklar onunla dalga geçer. Çocukların onunla dalga geçmesini izleyen kız tanımadığı bu perişan haldeki serseriye acır, onu yanına çağırıp biraz para vermek ister. Charlie istemeyince parayı zorla onun eline tutuşturmaya çalışır. Ona dokununca ellerinin şeklinden onu tanır. Kendisini tanıyan bu genç kıza utangaç bir gülümseme ile karşılık veren Charlie’nin bu görüntüsü ile film sona erer.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top